Historia powstania fortepianu
Protoplastą fortepianu był klawikord, którego twórcą był Włoch Bartolomeo Cristofori żyjący w latach 1655-1731. Rok jego powstania waha się między 1689 a 1709, najstarszy zachowany egzemplarz pochodzi z 1720 roku. Przez wiele lat instrument ten był zapomniany.
Ulepszył jego konstrukcje Niemiec Johann Silbermann między innymi przez wprowadzenie odłączanego tłumika, co pozwalało na swobodne rozbrzmiewanie dźwięków. W roku 1747 wyprodukowano ulepszoną wersje tego precyzyjnego narzędzia, które zainteresowało muzyka Jana Sebastiana Bacha. Przez kolejne dziesięciolecia fortepian zyskiwał na popularności; powstały wyspecjalizowane firmy produkujące te instrumenty.
Ewolucję wczesnego fortepianu w instrument znany dzisiaj zawdzięczamy Ludwigowi van Beethovenowi i londyńskiemu wytwórcy fortepianów Broadwoodowi. Przez głuchotę sławnego kompozytora potrzebny był instrument wydający dźwięki o większej częstotliwości. Ostatecznie trzy struny, jednego dźwięku, rozpięto na stalowej ramie, a nie tak jak wcześniej - na drewnianej; przed pierwszą połową dziewiętnastego wieku istniało już 7 oktaw, pod koniec tego wieku ich liczba wynosiła 7 i 1/4 oktawy.
Opis instrumentu
Jest to instrumentem młoteczkowym, strunowym i klawiszowym, posiada osiemdziesiątosiem dźwięków.
Zasada działania: Struny naciągnięte na metalowej ramie, są uderzane przez młoteczki obłożone filcem, w chwili naciśnięcia klawisza na klawiaturze. Wydobywa się dźwięk. Dzięki odbijaniu się młoteczka od struny z siłą zależną od naciśnięcia klawisza, możliwe jest granie jednego dźwięku szybko i wielokrotnie, jest to tzw. repetycja. Po zwolnieniu młoteczka ze struny, przyciskany jest tłumik wyciszający jej drganie.
Trzy pedały, umiejscowione pod stopami pełnią funkcję zmiany charakterystyki dźwięku. Prawy służy do przedłużenia dźwięku, środkowy do wyciszenia(pokrycia strun materiałem tłumiącym np: filcem), lewy skraca dźwięk po przez mocniejsze nawinięcie strun.
Standardowy fortepian składa się z 7 i 1/4 oktawy, natomiast fortepiany koncertowe posiadają skalę 7 i 1/2 oktawy. Wyróźniamy cztery rodzaje fortepianów (zależnie od ich wielkości):